ДИГИТАЛНА ИЗЛОЖБА

"(Отвъд) Следите на времето"

С представените тук кадри правим опит да предадем най-силните фотографски впечатления извън (или паралелно с) чистото изследване на следите, които времето е оставило върху обектите от снимките в нашия архив. Надяваме се този допълнителен и допълващ поглед на фотографа Камен Зафиров да предизвика вашия интерес, приятно разглеждане!

София, ул. Позитано N:20

На прицел/фокус

Тази скулптурната композиция с автор Любомир Далчев привлече обществения интерес преди няколко години, когато активисти на “Протестна мрежа” боядисаха фигурите в розово и лилаво. Заставайки фронтално пред нея, за да я заснеме, насочил обектива си към борците против фашизма (това именно изобразява композицията), човек неминуемо си мисли за фокуса и...прицела!

София, ул. Позитано N:20

Портрет с роза

Макар и стилизирано, изображението на розата (като партийна емблема), едва различимо във втория план на тази фотография, е това, което за много хора дава контекста, в който се мисли този кадър.

Блокове "БОДК", София

Елементарен триптих

Този триптих нарекохме "елементарен", защото представя сходен елемент, работен с различни материали, а това от своя страна е елементарно важно.

СОУ "Свети Седмочисленици", София

С внимание към детайла

Не защото на преден план тук различаваме фигурата на момиче, боравещо с микроскоп, а защото понякога детайлите в сюжета на случващото се наоколо привличат особено силно вниманието ни, ние разсъждаваме над въпроса за микро и макро космоса.

Зад кадър

- музика - лъчи

За поезията на фотографията (по Яворов).

Регионален исторически музей - Благоевград

Поглед към сцената на живота

Как ли Шекспир би завършил мисълта си за живота и сцената, където всички ние сме актьори, ако беше я продължил с разсъждение за публиката? Представете си го цветен и седнал на тези пейки.

Бобов дол, ул. Комсомолска N:52

Балада за стълбата

...Честити височини, скъпи приятели! Честити постове, мила младеж! Какво друго ти остава, можеш сама да избереш: или да растеш, или да метеш този неудържим очепад, ушепад, езикопад, душепа-ад... - - - Радой Ралин

Регионален исторически музей - Благоевград

Приказка за стълбата

Посветено на всички, които ще кажат: "Това не се отнася до мене!" - по Смирненски-

Бобов дол, ул. Комсомолска N:52

Спомен за слънце

Това, което през 70-те години на 20. век е изобразявало силно слънце по пътя към своя зенит, понастоящем представлява част от рушащия се изоставен Младежки дом в Бобов дол, разположен по ирония на съдбата на ул. “Комсомолска”. Заснет в един от най-студените дни тази зима, този обект и неговото вече изличено слънце оставя трайни следи в съзнанието ни, също както неговите останки са се впили в рушащата се стена на зданието.

Училище "Неофит Рилски", Дупница

Същественото е невидимо за очите?

Разполагайки само с информацията от гърба на една от снимките в нашия архив, ние се отправихме към Дупница, за да потърсим едно сграфито, което следваше да се намира във фоайето на най-голямото основно училище в града - “Неофит Рилски”. За да получим достъп до него преминахме през всички директори и ръководства, което е нормално. Хората бяха убедени, че няма такова нещо при тях - до момента, в който не застанахме с директорката, охраната, двама учители и куп деца пред творбата. В този момент сякаш всички осъзнаха, че това нещо, което подминават по 20 пъти на ден има история, стойност и вече никога нямаше да го погледнат по същия начин.

Училище "Неофит Рилски", Дупница

Глад за детайли

Монументалното изкуство, мислено да въздейства цялостно и от разстояние, крие своите малки тайни, без да е суха супа в пакетче.

София, бул. Джеймс Баучер №51

Новите дрехи на царя

По дефиниция монументалното изкуство е неразривно свързано с архитектурата на дадена сграда. Практиката ни показва, че тази връзка съществува, докато сградата...не бъде преоблечена. Този кадър е заснет в търсене на едно каменно пано, чието местонахождение следваше да е някъде около "глезените" на постройката.

София, бул. Джеймс Баучер N:100

Пресечни точки

Сякаш докато търсехме няколкото керамични и текстилни обекта, намирали се в някогашния хотел "Витоша-Отани" (днес "Маринела"), най-силно доловихме, че успоредните линии , понякога за съжелние, наистина се пресичат в прострнството. С тази снимка показваме визуалното взаимодесйтвие на паралели в паралелни равнини.

С подкрепата на НФК

Благодарим на Национален фонд „Култура“ за подкрепата, която получихме, за да бъде възможно осъществяването на този проект!

No posts were found for provided query parameters.